Aperitif na ślubie humanistycznym

W wielu krajach aperitif jest stałą częścią przyjęć, szczególnie tam, gdzie przykłada się ogromną uwagę do wspólnej celebracji jedzenia, jak np. Włochy, Francja, Hiszpania. W Polsce, ku naszej radości, cieszy się coraz większym zainteresowaniem i zaciekawieniem Nowożeńców, jak i samych Gości.

Aperitif jest świetną okazją do przywitania i zapoznania się z Gośćmi, zebranymi na przyjęciu, zarówno ze strony Panny Młodej, jak i Pana Młodego. Inspiruje do rozmów, między Gośćmi, z różnych środowisk i często różnych narodowości. To świetne rozwiązanie w sytuacji gdy Wasi goście przyjeżdżają na ślub indywidualnie (o różnej porze). A także w sytuacji gdy ceremonia zaślubin humanistycznych planowana jest w plenerze a temperatura na tyle wysoka, że szybko powoduje uczucie pragnienia.

Na czym polega aperitif na ślubie humanistycznym?

Jeśli słyszycie o tym po raz pierwszy, to warto dodać w tym miejscu kilka istotnych informacji. Aperitif z francuskiego oznacza „otwarty”. Serwowany w niewielkich ilościach, pobudza apetyt i przygotowuje kubki smakowe na nadchodzące pyszności! Wypełnia czas oczekiwania na rozpoczęcie się przepięknej ceremonii zaślubin. Aperitif nie jest obowiązkowym elementem dnia ślubu i tylko od Was zależy, czy ten punkt znajdzie się na liście. Warto o niego zadbać by już od pierwszych chwil spotkania z gośćmi, wykazać się gościnnością.

Poczęstunek serwowany jest w ogrodzie, nieopodal miejsca samej ślubnej ceremonii, najczęściej na 30 minut przez rozpoczęciem uroczystości, a towarzyszy temu spokojna muzyka bądź instrumenty na żywo. Odbywa się w formie stojącej, przy stolikach bufetowych. Jest to absolutnie pyszny i zaskakujący pomysł na przywitanie Gości! A przy tym dodaje odrobinę luzu.

Alkohol, przekąski, co to jest aperitif?

Nie ma jednego typu alkoholu, który mógłby być mianowany aperitif’em. Wszystko zależy od preferencji, możemy wybrać z wielu dostępnych alkoholi, może to być szampan, wytrawne wino, ziołowe wermuty, gin z tonikiem bądź koktajle. A także wersja bezalkoholowa, czyli woda gazowana, tonik, albo bezakoholowe wersje znanych klasyków, jak np. Aperol Spritz. Ma to być lekki napój, który załagodzi stres i napięcie.

Idealnie, kiedy aperitif idzie w parze z bufetem przekąskowym, to w wyjątkowy sposób pozwala Gościom na wymianę kilku słów między sobą. W bufecie są tylko zimne dania i przekąski. Nierzadko również serwowane przez kelnerów prosto z tacy. Na chwilę przed rozpoczęciem ślubu humanistycznego, kelnerzy dbają o to aby goście nie pozostali z pustymi kieliszkami i/lub wykałaczkami w rękach. W sytuacji gdy na czas aperitifu nie jest przewidziana obsługa kelnerska, warto zadbać o stacje (np. stoły koktajlowe, mini bar, barek prosecco), na których goście zostawią kieliszki, użyte serwetki itp.

ślub symboliczny w plenerze
Fot. CardiganBrothers. Aperitif przed ślubem symbolicznym

Zwróćcie uwagę na to, co może znaleźć się w takim bufecie:

  • sery, np. dojrzewające, pleśniowe,
  • wędliny, tj. prosciutto, serano, salami,
  • oliwki, grillowane karczochy, bakłażan, winogrono,
  • pasztety, quiche, tartinki,
  • grzanki, grissini, bruschetty,
  • koktajlowe przekąski, tj.: słone paluszki, orzeszki, krakersy,
  • suszone morele, daktyle, rodzynki, miód,
  • warzywa pokrojone w słupki, m.in.: ogórek, seler naciowy, marchewka,
  • filetowane owoce.
ślub humanistyczny w plenerze
Fot. Jamstudio . Przekąski na czas aperitif.
ślub humanistyczny w plenerze
Fot. Zuzanna Karetta. Aperitif przed ślubem

Aperitif jest traktowany jako przyjemność, to czas rozmów, degustacji i oczekiwania na najważniejszych tego dnia, czyli Młodą Parę!

Cocktajl party?

... ale! Aperitif może być też rodzajem przyjęcia, już po ceremonii zaślubin symbolicznych – to tak zwane cocktail party! Niektóre Pary Młode decydują się na taką opcję, kiedy ogranicza Ich czas i chcą uniknąć dodatkowych nakładów finansowych. Oczywiście też dla tych, u których w żyłach płynie włoska krew i kochają kultowe trójkołowce, prosseco i swobodę! Takie ucztowanie i celebrowanie szanują sobie ponad tradycyjne, wielkie wesele. Jest to, co prawda najkrótsza forma przyjęcia okolicznościowego, bo trwa do ok.2h, ale absolutnie nie ujmuje to wartości. Tego typu coctail party to również świetna forma na rozpoczęcie całonocnego przyjęcia weselnego. W czasie koktajlu możecie zaplanować swobodne przyjmowanie życzeń od Gości. Unikniecie wówczas niezręcznej kolejki, która już dawno powinna zostać zakazana ;) . Przyjmowanie życzeń ze świadomością, że goście nie czekają głodni i z możliwością porozmawiania z każdym przez chwilę, to czysta przyjemność dla wszystkich. Zachęcamy Was do tego rozwiązania. Nie bójcie się przełamywać utartych zwyczajów. Wasi Goście na pewno będą wdzięczni za takie rozwiązanie. A Wy odczujecie dużą ulgę.

ślub humanistyczny w plenerze
Fot. Red Fern Story. Coctail party po ślubie humanistycznym.
SPRAWDŹ TERMIN I OFERTĘ