Filmowa pamiątka ze ślubu humanistycznego - o czym należy pamiętać?

Ślub humanistyczny to wydarzenie pełne uśmiechów oraz wzruszeń. Ze względu na ogromną ilość emocji, dzień ślubu zazwyczaj mija Parom Młodym błyskawicznie. Warto zadbać o pamiątkę z uroczystości, która pozwoli Wam wrócić do wszystkich tych wspomnień i pozwoli im zostać z Wami na dłużej.

Poszczególne momenty wydarzenia utrwalone na zdjęciach pozwolą Wam stworzyć przepiękne albumy lub obrazy, które będą mogły zdobić ściany Waszych mieszkań. Jednak nic nie odda lepiej głosu, który łamał Wam się podczas przysięgi czy momentu, w którym Wasi goście nagrodzili Was oklaskami, niż film. To właśnie ta forma pamiątki jako jedyna pozwoli Wam nie tylko obejrzeć, ale również usłyszeć kawałek Waszych wspomnień z tego wyjątkowego dnia.

Dzisiaj dowiecie się, o czym należy pamiętać decydując się na współpracę z filmowcem ślubnym i w jaki sposób Wy możecie sprawić, że Wasz film ślubny będzie lepszy.

Jak wybrać filmowca na ślub humanistyczny

To nie pakiety, które znajdziecie w ofertach, czy długości filmów powinny odgrywać pierwszoplanową rolę przy wyborze osoby, która będzie odpowiedzialna za przygotowanie Waszej filmowej pamiątki. Poszukiwania rozpocznijcie od obejrzenia portfolio różnych twórców i zwróćcie uwagę, które z filmów odpowiadają Waszej estetyce oraz wrażliwości. To nie sprzęt, którym posługuje się dany filmowiec, jest ważny, a to, czy za jego pomocą potrafi w interesujący sposób opowiedzieć historię.

Dobrze opowiedziana historia pozostawia u widza delikatny niedosyt. Trafiliście na film, który spodobał Wam się tak bardzo, że moglibyście go oglądać jeszcze dłużej? To dobry znak. Skontaktujcie się z jego twórcą i zapytajcie, co ten może Wam zaoferować. Zwróćcie uwagę na to, jak układa się Wasza rozmowa. Pamiętajcie, że ta sama osoba będzie towarzyszyć Wam podczas wydarzenia, które prawdopodobnie będzie dla Was stresujące, dlatego warto wybrać kogoś, przy kim będziecie czuli się swobodnie i z kim nawiązaliście wcześniej dobry kontakt.

Śluby humanistyczne są bardziej dynamiczne niż np. śluby wyznaniowe czy cywilne, dlatego wybór filmowca, który ma już doświadczenie w ich nagrywaniu, będzie dobrym rozwiązaniem. Ale to nie oznacza, że musicie z góry przekreślać początkujących twórców. Najważniejsze, żeby portfolio filmowca był zgodne z Waszymi oczekiwaniami i żebyście czuli, że chcecie, aby to właśnie ta osoba opowiedziała Waszą historię.

Jak wspomóc filmowca i zadbać o dobry dźwięk w filmie?

Śluby humanistyczne ze względu na ogromne możliwości personalizacji, w tym również wybór miejsca, w którym odbędzie się ceremonia, często zawierane są w plenerze. Bliskość natury z pewnością przełoży się na piękne kadry, ale bywa ona nieco kapryśna w kwestii udźwiękowienia.

Warto pamiętać, że filmowiec to osoba, która chce dla Was tego co najlepsze i zależy mu na tym, żeby Wasza pamiątka nie tylko dobrze wyglądała, ale również brzmiała. I Wy możecie wspomóc wybranego przez Was twórcę i zadbać o lepszy dźwięk w Waszym filmie.

Decydując się na wygłoszenie słów Waszej przysięgi małżeńskiej do mikrofonu umożliwiacie rejestrację ścieżki dźwiękowej na rejestrator, który będzie wpięty bezpośrednio do głośnika.

Dodatkowo Wasz filmowiec prawdopodobnie zwróci się do Pana Młodego z prośbą o umożliwienie schowania małego rejestratora dźwięku w kieszeni jego marynarki. To malutkie urządzenie, w połączeniu z subtelnie przypiętym do kamizelki lub marynarki mikrofonem krawatowym, pozwoli na rejestrację dźwięku w sytuacji, w której główny mikrofon niezapowiedzianie przestałby działać lub otoczenie byłoby na tyle głośne, że ten zbierałby również inne dźwięki.

Dobrze opowiedziana historia pozostawia u widza delikatny niedosyt.

Zaufanie to podstawa

O wszystkich szczegółach technicznych i formalnych dobrze jest porozmawiać jeszcze przed podpisaniem umowy. Na etapie, w którym ta umowa jest już podpisana i macie wybranego filmowca, który przygotuje dla Was pamiątkę, musicie pamiętać, że Wasza decyzja nie była przypadkowa. Wybraliście tę osobę świadomie, ponieważ jej twórczość przypadła Wam do gustu i wcześniej upewniliście się, że oferta spełnia Wasze oczekiwania. Teraz dobrze, żebyście obdarzyli tę osobę zaufaniem i zostawili jej przysłowiową "wolną rękę" w kwestiach kreatywnych dotyczących realizacji.

Każdy twórca ma inny styl pracy, a Waszą rolą w dniu ślubu nie jest szczegółowe nadzorowanie każdego ujęcia, które filmowiec będzie wykonywał. Dobra zabawa i przeżywanie tego dnia wspólnie z bliskimi jest tym, na czym powinno Wam najbardziej zależeć. Pamiętajcie, że filmowiec jest wyłącznie narratorem w Waszej historii, a to, w jaki sposób ta będzie wyglądała, zależy przede wszystkim od Was. Nie myślcie o zdjęciach, o filmie, skupcie się na przeżywaniu i doświadczaniu - to najlepsze, co możecie zrobić dla Waszej filmowej pamiątki.

ślub humanistyczny w Polsce
Fot. kadr z filmu autorstwa Avocado Weddings. Ślub humanistyczny w plenerze.

Film to wyjątkowa pamiątka z uroczystości, która pozwoli Wam wrócić do niektórych wspomnień, a dzięki niej część z nich odkryjecie na nowo. Nie dajcie się zwieść stereotypom, że zdjęcia zastąpią film, a film zastąpi zdjęcia. To dwie zupełnie inne formy, które - pomimo że pokazują te same emocje - to robią to w zupełnie inny sposób.

Pamiętajcie, że emocji nie powinno przeliczać się na minuty. Dlatego nie porównujcie ofert wyłącznie za pomocą minut przypadających danej kwocie, a przede wszystkim zwróćcie uwagę na wartość, którą oferuje Wam dany film oraz to, czy inne prace tego twórcy przypadły Wam do gustu.

ceremonia humanistyczny
Fot. kadr z filmu autorstwa Avocado Weddings. Ślub symboliczny.
SPRAWDŹ TERMIN I OFERTĘ