Fotograf na ślub humanistyczny. Jak zadbać o cenną pamiątkę ze ślubu w plenerze?

Śluby humanistyczne najczęściej odbywają się plenerze. Plenerowe uroczystości to przepiękne i pełne emocji wydarzenia. Pozwalają przeżywać emocje związane z ceremonią i celebrować relacje z bliskimi w otoczeniu natury, wśród pięknych gór, drzew, nad wodą, przy akompaniamencie śpiewu ptaków albo szumu fal.

Ślub humanistyczny – warto zadbać o to co pozostanie z Wami na lata

ślub humanistyczny w polsce
Fot. Zuzanna Karetta. Ślub w plenerze.

To wszystko brzmi niezwykle romantycznie i zdecydowanie wygląda pięknie, jednak stres i emocje związane ze składaniem przysięgi i organizowaniem tego dnia, często są tak duże, że nowożeńcy niewiele pamiętają z tego jak wyglądała cała oprawa i jak przebiegł ich ślub humanistyczny.

Tutaj właśnie, z pomocą przychodzi osoba, która 100% swojej uwagi i energii, poświęci na uwiecznienie przeżywanych przez Was momentów, uchwyci emocje gości, kolory sukien czy niuanse zmieniającego się światła. Tą osobą jest oczywiście profesjonalny fotograf ślubny..

Staranny wybór fotografa (albo i dwóch) to ważna decyzja jaką podejmuje para młoda. Kwiaty zwiędną, tort zjedzą goście, suknia pójdzie w świat, a wspólne oglądanie zdjęć pozwoli ciągle na nowo wracać do tamtych szczęśliwych chwil i przeżywać piękne emocje.

Jak wybrać fotografa na ślub symboliczny?

Od czego w ogóle zacząć poszukiwania fotografa? Wyobraź sobie wybór sukienki (niekoniecznie ślubnej), czy zaczynasz od ceny, materiałów z jakich jest zrobiona, czasu dostarczenia przesyłki? Czy raczej oceniasz najpierw to co przyciąga wzrok i wywołuje przyjemne odczucia czyli kolor, krój, to jak układa się na ciele? W większości przypadków zaczynamy poszukiwania od tego drugiego kroku, a potem dopiero przechodzimy do szczegółów.

Podobnie zróbcie z fotografią. Usiądźcie na spokojnie przy kawie lub herbacie, pooglądajcie reportaże ze ślubów i od razu zapiszcie te, które wywołały u Was wrażenie, które zatrzymały Was na dłużej. Jeśli zdjęcia, na które patrzysz wywołują przyjemne odczucia, udziela Wam się piękno chwili, delikatność ujęcia, entuzjazm albo radość ludzi ze zdjęcia, to z dużym prawdopodobieństwem, tak właśnie będzie odbierali również własne zdjęcia.

ślub humanistyczny kraków
Fot. Zuzanna Karetta. Ślub symboliczny w plenerze.

Obróbka i kolorystyka zdjęć. Na co zwrócić uwagę?

Następnie zwróćcie uwagę na kolory, np. jeśli Wasz ślub będzie miał miejsce wśród drzew i kwiatów, to jaki odcień zieleni jest na zdjęciach danego fotografa. Jeśli planujcie pastelowe i delikatne kolory dodatków i strojów, to czy obróbka na oglądanych zdjęciach to uwzględnia? Bardzo często zdarza się, że filtry kolorystyczne, których używa fotograf zmieniają nieco kolory, róż i pomarańcz zlewają się jedno, albo zieleń staje się brązowa. Nie ma w tym nic złego, jednak zadajcie sobie pytanie, czy właśnie na takich kolorach Wam zależy, czy to pasuje do Waszego wyobrażenia o klimacie i nastroju tego wymarzonego dnia.

ślub humanistyczny katowice
Fot. Zuzanna Karetta. Ślub symboliczny w plenerze.

Pogoda w dniu ślubu. Na co możecie mieć wpływ?

Nie jesteśmy w stanie zapanować nad pogodą, ale możemy do pewnego stopnia się na nią przygotować. Świetnie sprawdzają się np. białe albo przezroczyste parasole do rozdania gościom w razie deszczu, tworzą one też ciekawy klimat na zdjęciach. W przypadku ostrego słońca, warto zadbać aby powierzchnia, na której siedzi para młoda albo i wszyscy goście była jasna. Nawet jeśli planujcie ślub na trawie, można pomyśleć o rozłożeniu białego chodnika, materiały przynajmniej pod miejsce gdzie siedzą nowożeńcy, wtedy światło na twarzach będzie delikatniejsze i pięknie rozświetli Wasze oblicza.

Zwróćcie też uwagę, czy portfolio danego fotografa zawiera już reportaże ze ślubów plenerowych i w jakich warunkach oświetleniowych, czyli przy jakiej pogodzie odbywały się te ceremonie. Wbrew pozorom fotografowanie pod gołym niebem nie jest łatwe. Może się zdarzyć, że niebo będzie szare i pochmurne, a wtedy ważne jest, czy fotograf potrafi wydobyć kolory i optymistyczny przekaz pomimo ołowianych chmur. Może też być tak, że słońce będzie bardzo mocne, co spowoduje, że drzewa będą rzucały ostre cienie, a na twarzach pojawią się zmarszczki, zwróćcie uwagę, jak dany fotograf poradził sobie z takimi warunkami.

Jeśli w portfolio na stronie nie widzicie takich przykładów, koniecznie dopytajcie w mailu ile ślubów plenerowych i w jakich warunkach fotograf wykonał.

Jeszcze przed podpisaniem umowy zadawajcie pytania, powiedzcie o Waszych oczekiwaniach, żebyście zarówno Wy jak i fotograf mieli poczucie, że decyzja jest świadoma i ufacie sobie nawzajem.

ślub humanistyczny śląsk
Fot. Zuzanna Karetta. Ślub symboliczny łączony z cywilnym.

Przed ślubem powiedzcie fotografowi o Waszych planach i pozwólcie mu działać!

W tygodniu poprzedzającym ceremonię zadzwońcie jeszcze do fotografa i powiedzcie o szczegółach, pomysłach i niespodziankach, które planujecie na ten dzień. Fotografowie lubią grafiki i listy, niekoniecznie listę ujęć, ale bardziej wydarzeń lub osób na których szczególnie Wam zależy na zdjęciach. Sypanie płatkami, kwartet smyczkowy, dziewczynka niosąca obrączki czy towarzystwo czworonoga - o tym wszystkim warto wcześniej napisać lub powiedzieć. Co do samych ujęć - zaufajcie. Skoro już wybraliście fotografa i spodobał Wam się jego styl, ustaliliście wcześniej plan dnia i daliście znać czego oczekujecie, to w dniu ślubu zajmijcie się już tylko świętowaniem i zabawą.

Cieszcie się wspólnymi chwilami, wspólnymi łzami i śmiechem, a potem przeżyjcie to jeszcze raz oglądając zdjęcia, które będą żywą, kolorową pamiątką tego dnia.

W dniu ślubu postawcie na uczucia i spontaniczność!

Pamiętajcie, że fotografia, technika, styl czy obróbka to jedno, ale to co najważniejsze, co jest sednem dobrej fotografii to treść, a treścią jesteście Wy sami i Wasze uczucia.

Dlatego na podsumowanie nasza rada - zaplanujcie wcześniej to co się da, a resztę pozostawcie spontaniczności, emocjom i losowi. W dniu ślubu postawcie już na przeżycia i uczucia, a wszelkie elementy niespodziewane niech będą dla Was przygodą. Cieszcie się wspólnymi chwilami, wspólnymi łzami i śmiechem, a potem przeżyjcie to jeszcze raz oglądając zdjęcia, które będą żywą, kolorową pamiątką tego dnia.

SPRAWDŹ TERMIN I OFERTĘ