Kim jest Mistrz Ceremonii Ślubnych?

Ślub symoliczny cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością. Ceremonia zaślubin prowadzona jest przez Mistrza Ceremonii Ślubnych, zwanego również Celebrantem Ślubnym. Przygotowaliśmy dla Was kilka informacji, dzięki którym dowiecie się kim jest Mistrz Ceremonii, jakie są jego zadania i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze celebranta?

Mistrz Ceremonii – w Polsce

ślub humanistyczny w plenerze
Fot. Red Fern Story. Ślub humanistyczny w plenerze.

Celebrant Ślubny to w Polsce bardzo młody zawód. Na ten czas nie został on jeszcze wpisany do Krajowego Standardu Kompetencji Zawodowych. Ale jest wykonywany w Polsce od kilkunastu lat. Pierwszy ślub humanistyczny , który odbył się w Polsce został poprowadzony przez Mistrzynię Ceremonii Ślubnych ze Szkocji, w 2007 roku. Od tamtego czasu zainteresowanie ślubami symbolicznymi rok rocznie wzrastało a to spowodowało, że i na naszym rodzimym rynku, pojawiła się ta profesja.

W 2020r. w Polsce, powstała pierwsza Akademia Mistrzów Ceremonii Ślubnych, która przygotowuje przyszłych celebrantów do prowadzenia zaślubin symbolicznych. Absolwenci Akademii są rzetelnie przygotowywani do profesjonalnego prowadzenia ślubów humanistyczny.

Jakie są zadania Mistrza Ceremonii Ślubnych?

Zanim Mistrz Ceremonii rozpocznie przemówienie czyli główne zadanie, z którym go skojarzymy, ma do wykonania długą listę niemniej ważnych zadań. Dobrze przygotowany Mistrz Ceremonii zadba o najdrobniejszy szczegół aby Wasz ślub symboliczny był poza tym, że niezapomnianym to również dopiętym na ostatni guzik, wydarzeniem.

 1. Zebranie informacji o Was i Waszych wyobrażeniach co do przebiegu zaślubin.

  Ceremonia zaślubin w nurcie humanistycznym to wydarzenie o Was, Waszych uczuciach, planach i marzeniach. O niepowtarzalnej relacji, którą wspólnie stworzyliście. Poznanie Was i Waszych ślubnych planów to bezwzględnie obowiązkowy punkt na liście zadań Mistrza Ceremonii.

 2. Opracowanie scenariusza ślubu.

  Scenariusz ślubu to opracowanie, które porządkuje wszelkie ustalenia z Celebrantem Ślubnym. W znacznej mierze zawiera część przemów, które wygłosi prowadzący. Dobrze przygotowany scenariusz powinien zawierać również wszelkie ustalenia natury organizacyjnej. Dzięki temu Wy, Wasi usługodawcy ślubni (oprawa muzyczna, fotograf, filmowiec) oraz sam Mistrz Ceremonii, będziecie pewni, że wszystko zostało ustalone.

 3. Doradztwo w kwestiach organizacyjnych.

  Nie wiecie czy potrzebne będzie Wam nagłośnienie albo jaki wybrać repertuar muzyczny na ceremonię? Zastanawiacie się w jakiej kolejności przebiega uroczyste wejście na ślub? A może chcielibyście wzbogacić zaślubiny o atrakcję ślubną? Na te oraz inne pytania natury organizacyjnej, powinien odpowiedzieć Wasz Mistrz Ceremonii. Każda uroczystość jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Lepiej unikać uniwersalnych rozwiązań, które być może podpatrzyliście na ślubie znajomych.

 4. Przygotowanie do wystąpienia.

  Wystąpienie publiczne, którym jest prowadzenie ślubu, wymaga od Celebranta przygotowania się. Po pierwsze wykonania prób przemówienia i sprawdzenia czy planowane wydarzenia przebiegną sprawnie (np. rytuał ślubny wymagający asysty). Po drugie przygotowania niezbędnych wydruków, z których Mistrz Ceremonii korzysta w czasie uroczystości. Ale także przygotowanie odpowiedniej garderoby i dodatków, spakowanie wszystkich niezbędnych rzeczy oraz przygotowanie się do podróży.

 5. Sprawdzenie miejsca zaślubin.

  Mistrz Ceremonii powinien przyjechać na miejsce zaślubin z odpowiednim wyprzedzeniem aby mieć czas na zapoznanie się ze specyfiką miejsca a także wykonanie niezbędnych montaży i prób. Odpowiednie zadbanie o aranżację miejsca zaślubin (ustawienie ewentualnego stołu i krzeseł dla Pary Młodej) zapewni płynny przebieg zaślubin. Jeśli Mistrz Ceremonii zapewnia nagłośnienie dla siebie i ewentualnie również dla Pary Młodej, to wykonuje montaż i próbę sprzętu.

  O tym czy potrzebne jest nagłośnienie na ślub humanistyczny pisaliśmy w innym artykule, który możecie przeczytać tutaj.

 6. Potwierdzenie ustaleń z muzykami, fotografem i filmowcem.

  Omówienie z usługodawcami ślubnymi, ustaleń poczynionych z Parą Młodą, pozwoli wszystkim zrealizować swoje zadania w prawidłowy sposób. Czasem z uwagi na specyfikę miejsca zaślubin (np. nietypową lokalizację itp.) może okazać się, że konieczne jest wprowadzenie drobnych zmian tak aby przebieg ceremonii był optymalny.

Celebrant Ślubny
Fot. Zuzanna Karetta. Celebrant Ślubny.
 1. Spotkanie ze Świadkami.

  Obecność Świadków na ślubie humanistycznym nie jest obowiązkowa. Niemniej jednak (jak do tej pory), przeważająca ilość ceremonii symboliczny w Polsce, odbywa się z udziałem Świadków. Zadania Świadków na ślubie humanistycznym przeważnie ograniczają się do asysty Parze Młodej, np. pomocy w przejęciu bukietu ślubnego, asysty przy obrączkach lub innym rytuale, poprawienie welonu lub trenu w sukni Panny Młodej, zaproszeniu gości do zajmowania miejsc siedzących, pomocy przy przyjmowaniu prezentów itp. Czasem Świadkowie są proszeni o przemówienie w czasie zaślubin.

  W czasie spotkania ze Świadkami, Mistrz Ceremonii pokazuje co, gdzie, jak i kiedy powinno się wydarzyć.

 2. Próba zaślubin (opcjonalnie).

  Niektóre (bardzo nieliczne) Pary Młode preferują przećwiczyć przebieg zaślubin. W takim przypadku Mistrz Ceremonii przeprowadza ich przez poszczególne kroki uroczystości. Oczywiście nie zdradzając wszystkich szczegółów tak aby zaślubiny pozostały choć odrobinę miłym zaskoczeniem.

  Dzięki rzetelnemu przygotowaniu scenariusza ślubu przez Mistrza Ceremonii, możecie zrezygnować z próby zaślubin i jednocześnie spać spokojnie.

 3. Przeprowadzenie uroczystości.

  Mistrz Ceremonii jest obecny w miejscu zaślubin zanim nastąpi uroczyste wejście Pary Młodej. Prowadzi Parę Młodą oraz zgromadzonych gości przez poszczególne etapy ceremonii. Ceremonia odbywa się zgodnie z ustalonym scenariuszem, w którym zawsze powinno być miejsce na swobodną improwizację tak po stronie Pary Młodej jak i Mistrza Ceremonii.

mistrz ceremonii na ślub humanistycznyy
Fot. Adrianna Nadolska. Mistrz Ceremonii na ślub humanistyczny.

Na co zwrócić uwagę, wybierając Celebranta Ślubnego?

Decydując się na ślub symboliczny warto poświęcić dłuższą chwilę na bliższe poznanie Mistrza Ceremonii. W końcu będzie to osoba, która poprowadzi najważniejsze wydarzenie w dniu Waszego ślubu. Dobrze jest jeśli samodzielnie możecie dokonać wyboru Celebranta. Taką możliwość dają niektóre agencje ślubne. Wówczas na etapie wyboru prowadzącego, otrzymacie kilka rekomendacji, osób dostępnych w terminie Waszego ślubu.

Prowadzenie ślubu humanistycznego to wieloetapowe zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Aby efekt końcowy oznaczał śmiech do łez lub płacz ze śmiechu albo wzruszenie, które jest dla Was najważniejsze, Mistrz Ceremonii powinien być doświadczony, odpowiednio przygotowany ale również być osobą o konkretnych cechach osobowości, takich jak np. empatia, otwartość, poczucie humoru, wyczucie chwili itp. Nie mniej ważna jest aparycja oraz dykcja, które grają pierwsze skrzypce w wystąpieniach publicznych.

Jeśli planujecie humanistyczny ślub międzynarodowy, zwróćcie uwagę czy Mistrz Ceremonii posługuje się językiem obcym i w jakim stopniu zaawansowania. Poznanie profilu Celebranta poprzez przesłuchanie nagrania lub obejrzenie filmu będzie pomocne.

Aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa na dzień ślubu, warto skorzystać z usług agencji ślubnych, w których pracuje kilku a nawet kilkunastu Celebrantów. Dzięki temu, w razie wydarzenia losowego, uniemożliwiającego poprowadzenie Waszego ślubu przez jednego Mistrza, zastąpi go inny również doświadczony Celebrant. A Wy nie będziecie musieli na ostatnią chwilę szukać zastępstwa lub co gorsza odwoływać uroczystości.

Wybrany przez Was Mistrz Ceremonii będzie Wam towarzyszył nie tylko w czasie ślubu ale również na długo pozostanie w Waszej pamięci. Warto aby była to osoba, w towarzystwie, której będziecie czuli się swobodnie a jednocześnie pewni, że wszystko potoczy się jak najlepiej.

mistrz ceremonii ślubnej
Fot. Cardigan Brothers Praca Mistrza Ceremonii Ślubnej jest pełna wyzwań
SPRAWDŹ TERMIN I OFERTĘ