Pies na ślubie humanistycznym?

Ślub symboliczny (zwany również humanistycznym) to ceremonia, która jak żadna inna, pozwala na pełną personalizację. Im więcej w niej Was i Waszych pomysłów tym lepiej. Jeśli Wasz ukochany psiakjest dla Was jak członek Waszej rodziny, to warto rozważyć jego udział w czasie zaślubin. Sprawdźcie jak przygotować się i co ważniejsze Waszego pupila, na Wielki Dzień!

Ślub humanistyczny – elementy personalizacji

pies na ślubie humanistycznym
Fot. Dwudziestadruga.pl . Motyw przewodni ślubu i wesela.

Najważniejszym elementem ślubu humanistycznego, który powinien zostać spersonalizowany są oczywiście Wasze przysięgi małżeńskie. Napisane od serca, jedyne w swoim rodzaju. Innymi elementami personalizacji są:

 • historia Waszego poznania lub pierwszego spotkania, na którą z ciekawością oczekują zaproszeni goście,
 • oprawa muzyczna, która będzie dopasowana do stylu uroczystości a grany repertuar będzie nieprzypadkowy (np. nawiązujący do Waszego pierwszego spotkania, hitu najlepszych wakacji albo tła muzycznego, przy którym odbyły się Wasze zaręczyny),
 • wystąpienie bliskiej osoby, która z własnego punktu widzenia przedstawi Waszą historię i przybliży gościom okoliczności, dzięki którym spotykacie się wszyscy w dniu ślubu,
 • aranżacja florystyczna i dekoracyjna, podkreślająca wybrany styl uroczystości,
 • dodatkowy rytuał ślubny, którym chcielibyście nawiązać do Waszej historii, np. mieszanie wina bo spotkaliście się w sklepie z winami, połączenie kolorowych piasków ponieważ uwielbiacie podróże lub jesteście z różnych kontynentów,
 • aktywny udział Waszego pupila, bez obecności, którego nie wyobrażacie sobie dnia ślubu.

Jak zaplanować udział psa na ślubie?

Wasz pupil pewnie najchętniej towarzyszyłby Wam przez cały czas. Zapewne dobrze to znacie z dnia codziennego. Jednak dzień ślubu wymaga aby opiekę nad pupilem przekazać zaufanej osobie (oczywiście najlepiej takiej, z którą Was psiak miał już okazję spędzić miło czas i która zapewni mu bezpieczeństwo i stosowna opiekę). Obecność psa w dniu ślubu to niezwykłe wydarzenie ale wymaga wcześniejszego zaplanowania. Podobnie jak Wy, Wasz pupil będzie niezwykle podekscytowany (jeśli ma taki charakter) lub może być bardzo zestresowany (jeśli nie przepada za nowymi sytuacjami). Piesków, które reagują stresem na nowe sytuacje lepiej nie angażować do aktywnego udziału w dniu ślubu. Takie wyzwanie mogłoby je przerosnąć i w najgorszym przypadku spowodować niechciane wydarzenia.

Jeśli Wasz psiak uwielbia wyzwania i dobrze czuje się w dużym gronie ludzi, to udział w ślubie będzie dla niego niezwykłą przygodą. Ale trzeba przy tym pamiętać, że każdy pies ma swoje specyficzne zachowania i nie wszystkie umieją dłużej usiedzieć w miejscu. Dlatego na pewno powinniście zadbać o to aby ktoś inny niż Wy, sprawował nad pieskiem opiekę. I kiedy zajdzie potrzeba aby odejść z miejsca zaślubin to mógł to bez przeszkód zrobić. Dobrze zatem aby nie byli to Wasi świadkowie czy rodzice. Pamiętajcie również aby Wasz pies miał zapewniony dostęp do świeżej wody i w razie wysokiej temperatury przyjemne schronienie w chłodnym, zacienionym miejscu. Pod żadnym pozorem nie zostawiajcie psa samego w samochodzie.

Pies, który akceptuje nowości, może mieć przygotowaną girlandę z kwiatów doczepioną do obroży lub szelek lub smyczy. Taka dodatkowa ozdoba (ważne by nie stanowiła dla psa przeszkody w naturalnym poruszaniu się czy swobodnym oddychaniu) będzie nawiązaniem do motywu stylistycznego Waszej uroczystości. Uroczo prezentują się również dodatki w postaci muszki lub krawata dopięte do obroży.

Jeśli Wasz psiak uwielbia wyzwania i dobrze czuje się w dużym gronie ludzi, to udział w ślubie będzie dla niego niezwykłą przygodą.

W czym będzie pomocny Wasz pies, w czasie zaślubin?

ślub symboliczny
Fot. Zuzanna Karetta. Obrączki na ślub humanistyczny.

W zależności od etapu uroczystości, Wasz psiak może być pomocny w:

 • Witaniu nadchodzących gości.
  Większość psów uwielbia witać się z ludźmi i okazywać przy tym ogromną radość. Merdający z radości ogonek na pewno będzie miłym zaskoczeniem. Jednak uważajcie aby okazywanie radości na widok gości nie skończyło się beztroskim wskakiwaniem czy lizaniem.
 • Zapowiedzeniu nadchodzącej Panny Młodej.
 • Wniesieniu obrączek.
  To bardzo odpowiedzialne zadanie a więc zadbajcie o to aby pies wraz z obrączkami na pewno dotarł do miejsca zaślubin. Jednym ze sposobów jest przywiązanie obrączek do obroży.
 • Pełnieniu roli świadka.
  W tym przypadku szczególnie wymagające może być podpisanie aktu pamiątkowego ?
 • Zainicjowaniu wyjścia Państwa Młodych na zakończenie ceremonii.

Ponadto Was pies może zaskoczyć wszystkich gdy da głos w czasie pocałunku, składaniu przysięgi lub innym swoim zachowaniem kiedy wszyscy będą skupieni na przebiegu ceremonii. Zapraszając psa na ślub należy mieć świadomość, że mogą wydarzyć się nieplanowane niespodzianki. Ale dzięki tym niespodziankom na pewno będziecie mieli długo co wspominać.

ślub w plenerze
Fot. Zuzanna Karetta. Ślub humanistyczny w plenerze – z pupilem? Czemu nie!.
SPRAWDŹ TERMIN I OFERTĘ