Rytuały symboliczne na ślub humanistyczny

Jednym ze specyficznych elementów, odróżniających ślub humanistyczny od cywilnej ceremonii jest rytuał ślubny. Symboliczny rytuał ślubny to nic innego jak odpowiednik tradycyjnej wymiany obrączek na ślubie cywilny. Czy wiedzieliście, że gdyby w czasie ślubu cywilnego nie doszło do wymiany obrączek to nadal ślub byłby prawnie wiążący? Wymiana obrączek, które tak bardzo kojarzą nam się ze ślubem jest niczym innym jak rytuałem ślubnym.

Ślub humanistyczny a rytuały symboliczne

ślub humanistyczny w Polsce
Fot. Pytlik & Bąk. Rytuał napojenia winem

Ślub humanistyczny to ceremonia, która może być spersonalizowana pod każdym względem. A rytuał ślubny to jeden z tych elementów ceremonii, który lubi personalizację. W zakresie rytuału ślubnego nie ma żadnych ograniczeń! Dodatkowo, jeden rytuał może zostać przygotowany i przeprowadzony na kilka sposobów co dodatkowo personalizuje konkretną uroczystość.

Wśród najpopularniejszych rytuałów ślubnych znajdziecie:

Rytuał łączenie kolorowych piasków

Para Młoda przesypuje z dwóch odrębnych karafek do jednej wspólnej, piaski w różnych kolorach. Dzięki temu powstaje niepowtarzalna mieszanka, która dosłownie i w przenośni nigdy już nie zostanie rozdzielona. Para decyduje o wielkości poszczególnych karafek. Rytuał świetnie nadaje się na uroczystości w stylu rustykalnym ale również eleganckim. Wszystko jest kwestią wielkości i formy karafek a także doboru kolorów piasków. W zależności od stylu uroczystości karafka na piaski może być trzymana przez Mistrza Ceremonii Ślubnych lub bliską osobę lub stać na stole.
Karafka z mieszanką piasków jest idealną pamiątką po ślubie symbolicznym.

ślub humanistyczny
Fot. Liliana Spodarec. Rytuał łączenia kolorowych piasków

Rytuał wiązania dłoni

Wiązanie dłoni symbolizuje połączenie Pary Młodej, która w akcie ślubu symbolicznego staje się jednością. Rytuał ten pochodzi z obrzędów pogańskich, które stosowano na etapie zaręczyn Pary Młodej, która to zobowiązywała się pozostać ze sobą przez rok i jeden dzień aby razem przejść próbę związku. Z uwagi na fakt fizycznego związania dłoni w czasie ceremonii warto dobrze zaplanować na jakim etapie dłonie powinny zostać związane. Choć wiązanie dłoni jest symboliczne to lepiej nie rozwiązywać ich w czasie trwania zaślubin. Dużym wyzwaniem jest wymiana obrączek z już związanymi dłońmi a wręcz niemożliwym staje się podpisanie aktu pamiątkowego. Natomiast bardzo ciekawym motywem jest na zakończenie zaślubin, uroczyste wyjście Pary ze związanymi dłońmi.

ślub symboliczny plenerowy
Fot. Dream Foto Studio. Rytuał wiązania dłoni

Rytuał rozpalenia świecy jedności

Rozpalenie świecy jedności polega na symbolicznym stworzeniu nowego światła, powstającego z dwóch odrębnych świateł (symbolizujących dwoje indywidualnych do tej pory ludzi łączących się by stać się jednością). Płomień, który wspólnie rozpala Para, na zawsze ma rozświetlać ich wspólną drogę, szczególnie w najciemniejszych, najtrudniejszych chwilach.
Ogień ze świecy jedności może zostać przekazany dalej tak aby gości również włączyć w rytuał.

ślub humanistyczny w plenerze
Fot. Gabriel Gmurczyk. Rytuał rozpalenia świecy jedności

Rytuał drzewa jedności

Ceremonia drzewa jedności ma miejsce, gdy Para Młoda sadzi razem drzewko lub roślinę podczas ceremonii ślubnej. Drzewko lub roślina jest sadzona na żyznej glebie, zapewnia się jej światło i wodę oraz zachęca do rozwinięcia głębokich korzeni. Następnie pozwala się jej rosnąć i przynosić owoce. Dobrze utrzymana roślina symbolizuje zdrowe małżeństwo. Wersja glamour tero rytuału – roślinka sadzona jest w szklanym naczyniu z nasion zamiast z sadzonki.

ślub humanistyczny plenerowy
Fot. Ambient Light. Rytuał sadzenia drzewa
ślub symboliczny w plenerze
Fot. Prime Photo. Rytuał sadzenia roślin

Rytuał zamknięcie przysiąg małżeńskich w skrzyni

Przygotowanie skrzyń na przysięgi małżeńskie lub pamiątki lub listy miłosne to rytuał, który polega na tym aby zawartość skrzyni została otworzona dopiero w konkretną rocznicę ślubu np. pierwszą lub dalszą. W czasie rytuału Para Młoda umieszcza w skrzyni przysięgi małżeńskie, pamiątki ślubne i/lub listy miłosne, po czym zamyka skrzynię zabijając ją gwoździami tak aby otworzenie skrzyni było rzeczywiście wyzwaniem, chroniąc zawartość skrzyni przed przedwczesnym wyciągnięciem.

ślub symboliczny w polsce
Fot. Zuzanna Karett. Rytuał zamknięcia przysiąg małżeńskich w skrzyni

Rytuał mieszania wina

Mieszanie wina (lub innych trunków), symbolizuje ideę łączenia w jedność tego co do tej pory było indywidualnością. Para Młoda miesza dwa rodzaje wina, przelewając je z dwóch mniejszych karafek do jednej wspólnej. Obowiązkowym punktem tego rodzaju rytuału jest wzajemnie napojenie się nowym trunkiem, który powstał w wyniku mieszania.

ślub symboliczny w polsce
Fot. Piotr Rodzoch. Rytuał mieszania wina

Jak wybrać dodatkowy rytuał ślubny?

Aby ceremonia faktycznie była „Wasza”, odzwierciedlając Wasz związek, Wasze osobowości, poszukajcie rytuału, który będzie nawiązywał np. do Waszej historii poznania albo wydarzeń, które miały dla Was duże znaczenie. Możecie za punkt wyjścia przyjąć decyzję czy po rytuale chcecie zachować pamiątkę np. w formie słoja z kolorowymi piaskami, świece który użyliście do rozpalenia, drzewo, o które będziecie razem dbać, podlewając je codziennie miłością, czułością i oczywiście wodą.

Lista rytuałów ślubnych pozostaje otwarta i jeśli czujecie, że coś zupełnie innego, do tej pory niespotykanego, byłoby dla Was idealne to dobry znak by powstał nowy rytuał ślubny!

ślub symboliczny
Fot. Zuzanna Karetta. Rytuał rozpalenia świecy jedności
SPRAWDŹ TERMIN I OFERTĘ