Ślub humanistyczny. Czy konieczne są miejsca siedzące na czas ceremonii?

 

Ślub symboliczny trwa średnio od 20 do 30 minut. To nie długo jeśli porównamy go do ceremonii wyznaniowych w kościele ale wystarczająco długo aby niektórzy Wasi goście poczuli potrzebę zajęcia miejsca siedzącego. Szczególnie gdy są to osoby starsze. Dlatego co najmniej dla gości w starszym wieku warto zadbać o miejsca siedzące. Jeśli chcielibyście zapewnić miejsca siedzące dla wszystkich gości to warto tak zaplanować przestrzeń na krzesła aby nie tworzyć zbyt dużej ilości rzędów, powodując tym samym, że część gości będzie siedziała bardzo daleko od Was. Jeśli zadbacie o nagłośnienie to goście z ostatnich rzędów na pewno wszystko usłyszą ale niestety nie zobaczą już tak wiele jak goście siedzący bliżej Was. W takiej sytuacji lepiej jest przygotować miejsca siedzące dla części gości i pozostawić przestrzeń na swobodne zajęcie miejsc stojących.

Pierwszy rząd miejsc siedzących warto zarezerwować dla Waszych najbliższych.

To w kwestii miejsc siedzących dla gości. A co z miejscami dla Was i dla Świadków?

Świadkowie mogą usiąść w pierwszym rzędzie lub na krzesłach ustawionych nieopodal Waszych krzeseł. Dobrze jednak aby nie zasłaniali Was z tyłu. Świetnie sprawdzą się krzesła ustawione lekko z boku od Waszych krzeseł lub po prostu bokiem z jednej strony. Jeśli Wy zrezygnujecie z miejsc siedzących to Świadkowie również mogą stać w czasie uroczystości.

Para Młoda w czasie ślubu humanistycznego może stać lub siedzieć. Jeśli planujecie siedzieć w czasie ślubu, to miejsca siedzące powinny być zapewnione również dla Świadków i przynajmniej części gości. Jeśli zdecydujecie się stać w czasie ślubu, wówczas Wasi Świadkowie i goście również mogą stać (z zastrzeżeniem co do wspomnianych osób starszych) lub mogą siedzieć.

Mistrz Ceremonii nie potrzebuje miejsca siedzącego. Całą ceremonię prowadzi stojąc. Krzesło, które może znajdować się przy Mistrzu Ceremonii, ustawione za stołem, służy jedynie na czas podpisywania aktu pamiątkowego. Z krzesła korzystają zatem wszystkie te osoby, które podpisują akt pamiątkowy – z reguły poza Parą Młodą są to Świadkowie i czasem Mistrz Ceremonii. Aby uniknąć krzesła przy podpisywaniu aktu, wystarczy że zamienicie niski stół na wysoki stolik koktajlowy. Dzięki temu unikniecie niezręcznego pochylania się nad niskim stołem. Pamiętajcie aby stanąć lub zasiąść za stołem ewentualnie z boku stołu. Zdecydowanie odradzam pochylanie się nad stołem, stojąc tyłem do gości.

Krzesła mogą przydać się również dla oprawy muzycznej, którą zorganizowaliście na czas zaślubin. Zapytajcie muzyków czy i jakie krzesła są im potrzebne w miejscu zaślubin.

SPRAWDŹ TERMIN I OFERTĘ