Ślub humanistyczny - wszystko jasne?

Większość uroczystości zaślubin odbywa się w okresie letnim, w godzinach kiedy z reguły jest jeszcze jasno. Najczęściej wybierane godziny ślubu symbolicznego przypadają w przedziale 14.00 – 17.00. Choć oczywiście istnieje możliwość organizacji ceremonii w innych, dowolnie wybranych godzinach. Ponadto większość Par Młodych marzy o ślubie w plenerze i stąd też najczęściej ceremonie odbywają się pod gołym niebem. Z uwagi na powyższe rzadko kto zastanawia się nad dodatkowym oświetleniem na ślub humanistyczny. Co oczywiście jest naturalne. Jednak … są takie sytuacje, w których oświetlenie jest niezbędne. Sprawdźcie czy przypadkiem Wasza uroczystość nie wymaga doświetlenia.

Ślub humanistyczny w plenerze

ślub humanistyczny w plenerze
Fot. Liliana Spodarec. Ślub humanistyczny na łące.

Ślub symboliczny idealnie sprzyja świętowaniu na łonie natury. Piękny ogród, górka polana, plaża ze złotym piaskiem albo taras z widokiem zapierających dech w piersiach. Któż nie chciałby przysięgać miłość w takich okolicznościach? Od kiedy w Polsce pojawiła się możliwość na ślub w plenerze, pary młode zakochały się w tej opcji. Nic dziwnego bo przecież tak ważny dzień jak dzień ślubu, wymaga pięknej oprawy. A natura daje niemalże nieograniczone możliwości przestrzeni i jej aranżacji. Poza tym sama w sobie kryje tak wiele piękna, że czasem bez jakiejkolwiek ingerencji, powstaje najpiękniejsze miejsca zaślubin.

Naturalne światło, którego doświadczamy w plenerze to kolejny ważny argument dla organizacji ślubu pod gołym niebem. Plener w blasku promieni słonecznych (szczególnie w czasie tzw. golden hour czyli przypadającego około godziny przed zachodem słońca) to niezwykle romantyczna sceneria na ślub symboliczny. Ciepłe światło idealnie prezentuje się na zdjęciach i w kadrach filmowych, która na zawsze pozostaną z Wami, przypominając tą wyjątkową chwilę w dniu ślubu.

ślub plenerowy
Fot. Studio Powroty. Ślub przy zachodzie słońca.

Istotnym aspektem przy organizacji ślubu w plenerze, którego nie można pominąć to pogoda. Dlatego ważne jest aby decydując się na ślub plenerowy, posiadać lokalizację alternatywną na wypadek niepogody. Czasem wystarczające jest zadaszenie w postaci namiotu ale najbezpieczniejszą opcją jest pomieszczenie zamknięte. Może to by np. odrębna sala w restauracji czy hotelu albo stylowy hol.

Więcej informacji na temat wyboru miejsce zaślubin, w tym również lokalizacji alternatywnej, piszemy w artykule, zatytułowanym: Miejsce na ślub humanistyczny. Jak wybrać idealne miejsce na ślub symboliczny?.

(Alternatywne) miejsce na ślub symboliczny.

Kiedy pogoda nie dopisze w dniu ślubu lub miejsce zaślubin nie daje możliwości organizacji ceremonii w plenerze (co zdarza się gdy hotel usytuowany jest w centrum miasta bez dostępu do ogródka czy nawet tarasu), wówczas zaślubiny odbywają się w pomieszczeniu. Każdy obiekt ma swoją specyfikę i tym samym sale, w których mogą odbywa się zaślubiny są bardzo różne. Niektóre sale są przestronne, z dużymi oknami, przez które wpada światło dzienne a inne zlokalizowane są nawet w podziemiach bez dostępu do światła słonecznego. Zdarzają się również sale z antresolami, dzięki którym jest możliwość aranżacja przestrzeni właśnie na zaślubiny lub inne dodatkowe wydarzenia, jednak najczęściej one również nie mają dostępu do światła dziennego.

W takich sytuacjach niezbędne będzie dodatkowe oświetlenie, które sprawdzi się nie tylko jako rozwiązanie strickte użytkowe ale zachęcamy aby również stanowiło element dekoracji.

ślub humanistyczny
Fot. Marcin Małek Photography. Ślub humanistyczny na antresoli.

Oświetlenie miejsca zaślubin humanistycznych.

Organizując ślub w pomieszczeniu lub w plenerze ale w niestandardowych godzinach jak np. po zachodzie słońca, warto pamiętać o dodatkowym oświetleniu. Szczególnie jeśli miejsce na ślub ma niewiele światła albo zależy Wam na stworzeniu odpowiedniego klimatu, wpisującego się w motyw przewodni uroczystości. W ramach oświetlenia na pewno pamiętajcie o świetle, które będzie zlokalizowane w strefie przeznaczonej dla Mistrza Ceremonii. Choć celebrant ślubny zna dużą część tekstów na pamięć to jednak nadal spora jego część jest odczytywana. Szkoda aby z tak błahego powodu jak złe oświetlenie, przemowa straciła na jakości i tym samym zmieni się atmosfera uroczystości.

Jednym z rozwiązań, które skutecznie pomoże doświetlić ciemne miejsce zaślubin jest stałe oświetlenie fotograficzne. Lampa na wysokim statywie może zostać ustawiona w dowolnej części sali i można ją odpowiednio ukierunkować. Odradzamy aby stała bezpośrednio w strefie przeznaczonej dla Was i Mistrza Ceremonii. Jak również aby była skierowana w twarz czy to osoby prowadzącej czy w Waszym kierunku. Światło z takiej lampy potrafi być mocne. Co z jednej strony jest ogromną zaletą ale z drugiej strony może stwarzać problem ponieważ będzie oślepiać.

Lampa na wysokim statywie może zostać ustawiona w dowolnej części sali i można ją odpowiednio ukierunkować.

Klimatycznym rozwiązaniem są świece. I jeśli miałyby dostarczyć odpowiednią ilość światła to wymagana jest ich duża ilość. Używając świec we wnętrzach nie musimy martwić się, że za chwilę płomień zostanie zdmuchnięty przez wiatr ale warto sprawdzić czy w miejscu gdzie planowane są świece, przypadkiem na ma nawiewu, który mógłby wpływać na płomień a w ostateczności również zgasić świece. Niestety światło świec nie jest tak mocne jak inne źródła światła. Dlatego warto pomyśleć o uzupełnieniu ich innym rozwiązaniem.

Ciekawym pomysłem mogą być stylowe lampy, które wykorzystywane są przez Dj’ów w ramach aranżacji ich miejsca pracy. Takie lampy mogą dawać dużo światła jeśli będą miały np. nieosłonięte żarówki, jak na zdjęciu poniżej.

ślub humanistyczny we dwoje
Fot. Zuzanna Karetta. Ślub humanistyczny tylko we dwoje.

Podwieszane punkty świetlne to świetny pomysł gdy poszukujemy rozwiązania skutecznego ale jednocześnie dyskretnego. Możliwość elastycznego montażu takich punktów świetlnych to ich duża zaleta.

Dobór oświetlenia dodatkowego wymaga dopasowania do stylu miejsca zaślubin humanistycznych oraz planowanej stylizacji. Koniecznie sprawdźcie jakie rozwiązania będą najlepsze a jednocześnie możliwe do realizacji w miejscu Waszego ślubu. Warto sprawdzić ten temat odpowiednio wcześniej aby w dniu ślubu skupić się już tylko na tym co najważniejsze.

SPRAWDŹ TERMIN I OFERTĘ