Wątpliwości przed ślubem humanistycznym. Jak im zapobiec?

Okres przed ślubem humanistycznym jest zwykle pełen ekscytacji. Równocześnie mogą się wtedy pojawić momenty niepewności i wahania. Przyszli małżonkowie często doświadczają mieszanych uczuć, takich jak lęk przed zmianą, obawy dotyczące przyszłości czy stres związany z organizacją ślubu symbolicznego. W tym artykule przyjrzymy się niektórym rozterkom i podpowiemy, jak sobie z nimi poradzić.

 

Lęk przed zmianą po ślubie humanistycznym.

Przed ślubem wiele osób odczuwa pewien lęk związany ze zmianą, jaką niesie ze sobą małżeństwo. Często towarzyszy nam obawa, czy jesteśmy gotowi na życie we dwoje. Możemy zadawać sobie pytania typu: "Czy zdołamy dostosować się do wspólnego życia?" lub "Czy stracimy naszą indywidualność?". Ważne jest, aby zrozumieć, że małżeństwo to proces nauki współdzielenia i kompromisów. Rozmawiajcie otwarcie ze sobą na ten temat, wyrażajcie swoje obawy i oczekiwania. Wspólnie wypracujcie zdrowy balans pomiędzy indywidualnością a życiem w związku.

 

ślub humanistyczny to sporo fanu

Fot. Łukasz Gromolak. Pierwszy taniec na ślubie humanistycznym.

 

Czy na pewno do siebie pasujemy?

Przed zawarciem małżeństwa często pojawiają się pytania dotyczące dopasowania partnerów. Możecie zadawać sobie pytania, czy jesteście na tyle zgodni, by stworzyć trwałą i satysfakcjonującą relację. Ważne jest, aby rozmawiać otwarcie o swoich wartościach, celach i oczekiwaniach względem związku, aby upewnić się, że podążacie w podobnym kierunku.

Konflikty i rozbieżności w związku.

Mogą pojawić się obawy dotyczące konfliktów i rozbieżności, które mogą występować w związku. Pojawiają się pytania: “Jak poradzimy sobie z różnicami?”,  “Jak radzić sobie z konfliktami?”, czy “Jak osiągnąć kompromis?”. To oczywiste, że nie jesteście identycznymi osobami! Byłoby to bardzo dziwne - przecież wychowywali Was różni ludzie, inne środowiska kształtowały Wasze charaktery. Nie ma więc takiej możliwości, żebyście byli tacy sami. Zatem, nieporozumienia będą się pojawiały. Ważne, aby nauczyć się skutecznej komunikacji i rozwijać umiejętność rozwiązywania problemów razem, aby zbudować zdrowy fundament dla Waszego związku.

 

Fot. Łukasz Gromolak. Czy ślub humanistyczny jest ważny?

 

Zaufanie i lojalność  w związku małżeńskim.

Przed ślubem może pojawić się również obawa dotycząca zaufania i lojalności w związku. Pojawiają się wątpliwości, czy możecie polegać na swoim partnerze, czy zawsze będziecie wzajemnie wspierać siebie, czy będziecie sobie wierni. Obecne czasy przyzwyczaiły nas do standardu szybkich rozwiązań. Tymczasem budowanie zaufania wymaga czasu, uczciwości i konsekwencji w działaniu. Ważne jest, aby otwarcie rozmawiać o oczekiwaniach dotyczących zaufania i lojalności oraz budować wzajemne wsparcie i zrozumienie.

 

Przyjęcie roli małżonka.

Zupełnie naturalne są także obawy dotyczące przyjęcia roli małżonka i wszystkich obowiązków związanych z małżeństwem. Możecie zadawać sobie pytania, czy będziecie gotowi na te zmiany i czy poradzicie sobie z nowymi odpowiedzialnościami. Ważne jest, aby rozmawiać o swoich oczekiwaniach dotyczących ról i obowiązków w związku, aby uniknąć nieporozumień i konfliktów w przyszłości.

 

Fot. Łukasz Gromolak. Jak zorganizować ślub humanistyczny w plenerze?

 

Długoterminowe cele i plany.

Możecie zastanawiać się, czy macie podobne wizje przyszłości, jakie cele chcecie osiągnąć razem oraz jak połączyć swoje indywidualne plany w harmonijną całość. Ważne jest, aby rozmawiać o swoich marzeniach, planach i aspiracjach, aby stworzyć wspólną wizję przyszłości i pracować na jej realizacją jako zespół.

Co przyniesie nam przyszłość?

Niezależnie od tego, jak pewni jesteśmy swojej miłości, przed ślubem często pojawiają się obawy dotyczące przyszłości. Pytamy się samych siebie: "Czy nasza miłość przetrwa próbę czasu?" lub "Czy będziemy w stanie radzić sobie z trudnościami?". Ważne jest zrozumienie, że nikt nie ma pewności co do przyszłości, ale budowanie solidnych fundamentów wzajemnego szacunku, komunikacji i zaufania jest kluczem do trwałego i szczęśliwego związku. Rozmawiajcie ze sobą na temat waszych planów i celów na przyszłość oraz jakie strategie możecie zastosować, aby wspólnie przezwyciężyć przyszłe wyzwania.

 

slub humanistyczny to dużo fanu

Fot. Łukasz Gromolak. Czy ślub humanistyczny ma moc prawną?

 

Stres związany z organizacją ślubu humanistycznego.

I oczywiście sama organizacja ślubu to czas intensywnego stresu. Wybór daty, lokacji, zaproszenie gości czy ustalenie menu to tylko niektóre z wyzwań, które możecie napotkać. Pamiętajcie jednak, że ślub to przede wszystkim wyjątkowy moment, w którym wyrażacie swoją miłość i świętujecie ją z najbliższymi. Warto ustalić listę priorytetów i skupić się na tym, co dla Was najważniejsze. Być może rozwiązaniem będzie pomoc bliskich lub profesjonalnego konsultanta ślubnego? Warto zadbać o to, abyście mogli cieszyć się tym wyjątkowym dniem.

To normalne!

Rozterki przed ślubem są często obecne, ale ważne jest, aby zrozumieć, że są one naturalne i zwykle nie oznaczają, że coś jest nie tak. Mogą przysporzyć Wam niepokoju. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest otwarta komunikacja z partnerem - wspólne rozmowy i budowanie solidnych fundamentów waszego związku mogą pomóc w przezwyciężeniu tych rozterek. Pamiętajcie, że ślub to tylko jeden dzień, a prawdziwe wyzwanie to budowanie trwałego i szczęśliwego małżeństwa. Skupcie się na wzajemnym wsparciu i zrozumieniu, a rozterki przeminą, ustępując miejsca radości i miłości w Waszym wspólnym życiu.

 

Jeśli jednak napotkacie trudności, które trudno Wam przezwyciężyć samodzielnie, warto rozważyć skorzystanie z pomocy eksperta, który może pomóc Wam w poukładaniu najważniejszych kwestii w Waszym związku, poradzeniu sobie z rozterkami i zbudowaniu zdrowej i szczęśliwej relacji małżeńskiej.

 

Fot. Łukasz Gromolak. Czym różni się ślub humanistyczny od cywilnego?

 

o autorce: Lidia Korbus-Then - Trenerka Relacji. Uczy sposobów komunikacji, które pomagają zbudować trwały i szczęśliwy związek. Prowadzi indywidualne treningi komunikacyjne dla par, przygotowujące do wspólnego życia w silnym związku, opartym na szacunku i wzajemnym zrozumieniu. Od 11 lat pomaga dokonywać rozwoju i korzystnych zmian w życiu. Ma na swoim koncie tysiące godzin przepracowanych zarówno w ramach pracy indywidualnej jak też warsztatów grupowych. Absolwentka wielu szkół i kursów, m.in. z obszaru psychologii emocji i motywacji, psychologii rozwojowej, psychologii kryzysu, coachingu i edukacji osób dorosłych. Łączy wiedzę i doświadczenie z obszaru kryzysu psychologicznego z technikami rozwojowymi, co pozwala jej pomagać parom w zapobieganiu niepotrzebnym kryzysom. A tym, które już mają trudności, pomaga przekuć sytuację kryzysową w związku w nową, pozytywną jakość.

 

SPRAWDŹ TERMIN I OFERTĘ