Rola Świadków na ślubie humanistycznym.
Jak wybrać świadków na ślub humanistyczny?
Wybór świadków to jedno z pierwszych zadań, przed którym stają narzeczeni. Najczęściej wybór pada na rodzeństwo ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Ważnym aspektem w roli świadka jest możliwość wsparcia pary młodej w procesie organizacyjnym (a zatem świadkowie powinni być dyspozycyjni oraz „na miejscu”). Albowiem rola świadka nie ogranicza się jedynie do symbolicznego podpisywania dokumentów czy trzymania obrączek w czasie ceremonii zaślubin. Poza kwestiami organizacyjnymi, świadkowie są swoistymi strażnikami tradycji, reprezentującymi wsparcie, lojalność i przyjaźń dla nowożeńców. Ich obecność sprawia, że chwila ślubu nabiera jeszcze większego znaczenia. Dlatego tak ważne jest aby przy wyborze świadków kierować się również tym jakie relacje łączą Was z osobami, które mają być Waszymi świadkami.
Jak zapytać przyszłych świadków na ślub?
Jeśli już wybierzecie odpowiednie osoby to możecie na przykład zaprosić je na kolację w czasie, której poprosicie ich o pełnienie tej niezwykłej roli. Możecie również skorzystać z dostępnych upominków, kartek, które dedykowane są świadkom. Wśród nich znajdziecie mnóstwo ciekawych rzeczy jak np. mini power banki z odpowiednim tekstem typu „ładuj baterię… będziesz moim świadkiem”, ciasteczka z wróżbą (tym razem z pytaniem o byciem świadkiem), szkatułki z różną zawartością, butelki z personalizowaną naklejką, kieszonkowe lusterka, biżuteria, osłonki na doniczki, puzzle, kubki, kufle i wiele, wiele innych.
Ilu świadków na ślubie w plenerze?
Na ślubie cywilnym potrzebujecie dwóch świadków, a doprecyzowując – każde z Was potrzebuje jednego świadka/ świadkowej. Nie ma znaczenia płeć ani stopień pokrewieństwa. Ważne natomiast jest to aby świadkowie byli osobami pełnoletnimi i mieli pełną moc do czynności prawnych.
Na ślubie konkordatowym również potrzebujecie dwóch świadków/ dwie świadkowe.
Na ślubie humanistycznym nie potrzebujecie świadków w ogóle lub możecie mieć ich dowolną ilość. A to dlatego, że ślub tego typu daje Wam pełną swobodę w tym, jak również w każdym innym aspekcie.
Zapewne nie raz widzieliście na ślubach, że w otoczeniu Pary Młodej jest więcej niż dwóch świadków. To druhny i drużbowie czyli dodatkowi pomocnicy, których role są inne niż świadków. O druhnach i drużbach przeczytasz więcej w naszym artykule „Druhny i drużbowie na ślub humanistyczny” [https://slubsymboliczny.pl/pl/blog/druhny-i-druzbowie-na-slub-humanistyczny]
Kiedy wybrać świadków na ślub symboliczny?
Aby móc skorzystać z pomocy świadków w procesie organizacyjnym, warto zapytać osoby, które wybraliście na świadków, o pomoc od początku przygotowań do dnia ślubu. Szczególnie gdy planujecie duże wesele oraz macie wiele ślubnych marzeń. Gdyby okazało się, że Wasz dzień ślubu stanowi zbyt wielkie wyzwanie dla Waszych świadków, pamiętajcie że możecie zwrócić się o pomoc do Konsultanta Ślubnego, który zawodowo zajmuje się organizacją ślubów i wesel.
Jakie są zadania świadków?
Lista zadań świadków nie zamyka się w kilku punktach, w których ujęlibyśmy oczywiste zadania jak złożenie podpisu na akcie małżeńskim oraz podanie obrączek. Jest to zdecydowanie dłuższa lista i składa się na nią co najmniej:
- Wsparcie w procesie organizacyjnym.
Dobór usługodawców, inspirowanie, pomoc w realizacji zamówień. - Pomoc w doborze garderoby ślubnej.
Wspólne wizyty w poszukiwaniu wymarzonej sukni i idealnie skrojonego garnituru. A także dodatków do sukni i garnituru. - Organizacja wieczoru panieńskiego i kawalerskiego.
Od idei po realizację wszystkich detali. - Pomoc w porannych przygotowaniach.
Świadkowie pomagają Parze Młodej w ubieraniu i realizacji różnych tematów organizacyjnych przypadających w czasie porannych przygotowań. - Dbanie o dokumenty tożsamości.
Świadek dostarcza urzędnikowi 4 dowody osobiste do potwierdzenia tożsamości narzeczonych oraz świadków. - Dbanie o obrączki.
Pamiętanie o obrączkach przed ślubem, zabranie ich na ceremonię a także podanie obrączek w czasie zaślubin. - Udział w ceremonii zaślubin i podpisanie aktu małżeńskiego.
Ślub cywilny i konkordatowy wymaga obecności 2 pełnoletnich świadków aby ceremonia zawarcia małżeństwa pociągała za sobą skutki prawne. - Opieka nad parą w czasie ceremonii zaślubin.
Pomoc z welonem, trenem przy sukni Panny Młodej. Przejmowanie bukietu ślubnego na czas składania przysięgi małżeńskiej, wymiany obrączek oraz podpisywania aktu. - Rozliczenia gotówkowe z usługodawcami ślubnymi.
Odbieranie dostaw przypadających na dzień ślubu (np. tort weselny), rozliczanie za pracę usługodawców ślubnych (np. oprawa muzyczna ślubu, transport busami dla gości itp.). - Rozwiązywanie problemów pojawiających się w czasie wesela.
Konsultowanie z parą w tematach, które wymagają podjęcia decyzji (np. przedłużenie pracy atrakcji weselnych, domówienie alkoholi, zamówienie taksówek itp.)
A zatem czy Wasz ślub odbędzie się ze świadkami czy bez świadków?
W ślubie humanistycznym, każdy element ceremonii może być dostosowany do indywidualnych preferencji pary. Jak już wiecie z tego artykułu, nie musicie mieć świadków ale … jeśli w swoim gronie macie serdeczne osoby, którym chcielibyście powierzyć tę niezwykłą rolę świadków to pamiętajcie, że świadkowie nie tylko aktywnie uczestniczą w kreowaniu i organizacji ceremonii ale także reprezentują wsparcie emocjonalne dla Was. Mogą to być zarówno osobiste przemowy, jak i symboliczne gesty, które podkreślają Wasze wartości. Aktywna obecność świadków wpisuje się w humanistyczną wizję ślubu jako wydarzenia opartego na autentycznym wyrażeniu uczuć i idei. To właśnie świadkowie, jako bliscy przyjaciele, wspomagają parę w identyfikowaniu wartości, które chcą podkreślić w tym szczególnym dniu. Emocjonalne wsparcie to równie istotny aspekt, zwłaszcza gdy stres związany z organizacją ceremonii się nasila.