Druhny i drużbowie na ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny to jedna z piękniejszych okazji do tego, by spotkać się w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych. Wspólne świętowanie, wielogodzinne rozmowy, taniec, przekąski. Taka wspólna celebracja jeszcze bardziej zbliża i utwierdza w przekonaniu, że mamy obok siebie wspaniałych ludzi.

Jeśli mowa o ślubie symbolicznym, to oprócz oczywiście Pary Młodej, niezwykle ważną funkcję pełnią Druhny i Drużbowie. Kim są, jakie są ich role – o tym w dalszej części artykułu.

ślub humanistyczny śląskie
Fot. Stanisław Joński. Druhny na ślubie w plenerze.

Ślub humanistyczny – świadkowie a drużbowie.

Może słowem wstępu wyjaśnijmy pokrótce te dwie funkcje, bo mimo, że istnieją już w Polsce od lat, to często są mylnie rozumiane.

Świadek/świadkowa, to osoba, która w świetle prawa jest zdolna do potwierdzenia, że w jego/jej obecności doszło do zawarcia małżeństwa, czyli fizycznie, osobiście jest świadkiem tego ważnego wydarzenia. Jego/jej rolą jest również złożenie podpisu na wymaganych dokumentach.

Drużba natomiast, to osoba, pełniąca funkcję symboliczną. Zazwyczaj jest to grupa kilku osób, które wyróżniają się stylizacją, obsypują kwiatami, towarzyszą podczas sesji fotograficznej. Są to osoby z bliskiego otoczenia Pary Młodej, niejako wyróżnione do pełnienia tej funkcji.

Orszak złożony z Druhen oraz Drużbów robi ogromne wrażenie – wszyscy w idealnie dopasowanych do siebie stylizacjach z dobrą energią i uśmiechem zapowiadają nadejście Młodej Pary!

Zarówno Świadkowie, jak i Drużbowie towarzyszą i wspierają Młodą Parę, podczas samego ślubu, jak i nierzadko są zaangażowani już na etapie przygotowań do ślubu.

Pomaganie Młodej Parze leży w dobrym zwyczaju, więc często to właśnie osoby pełniące te funkcje zajmują się przygotowaniem wieczoru panieńskiego oraz kawalerskiego a także spotkania w stylu Welcome Party. Jest to wspaniała okazja do tego, żeby goście pochodzący z dwóch różnych rodzin mogli się zapoznać i wspólnie celebrować.

jeśli zdecydujecie się na Drużbów na Wasz ślub humanistyczny, to zadbajcie o to, by były to naprawdę zaufane i bliskie osoby, które rozumieją Was bez słów.

Druhny często towarzyszą Pannie Młodej już przy wyborze tej jedynej i wyjątkowej sukni ślubnej, dodatków, a także makijażu czy fryzury. Ich zdanie ma wielkie znaczenie i jest dużym wsparciem. A w samym dniu ślubu są obecne już podczas przygotowań, czyli dbają o dobry nastrój Panny Młodej, pomagają w ubiorze i wznoszą toasty!

ślub symboliczny  w polsce
Fot. Freshfeel.pl. Druhny na ślub symboliczny.

Jaka jest rola Druhen i Drużbów w czasie ślubu symbolicznego?

W czasie ceremonii zaślubin humanistycznych, Druhny i Drużbowie pomagają między innym w takich wydarzeniach jak:

- pomoc w zajęciu miejsc siedzących przez gości

Sprawne usadzenie gości to czasem nie lada wyzwanie. Warto pamiętać o zarezerwowaniu miejsc dla najbliższych a kto inny jak nie Druhny i Drużbowie dobrze znają najbliższych Pary Młodej.

- uroczyste wejście na rozpoczęcie ceremonii

Dobre rozpoczęcie ceremonii zaślubin do zapowiedź nietuzinkowego wydarzenia jakim na pewno jest ślub humanistyczny. Najczęściej Druhny i Drużbowie łączą się w pary i idą wzdłuż dywanu, zapowiadając tym samym nadejście głównych bohaterów wydarzenia.

- pomoc przy dodatkowym rytuale ślubnym

Dowiedz się więcej o dodatkowych rytuałach ślubnych.

- pomoc Pannie Młodej z długim welonem, długim trenem oraz z bukietem ślubnym

W czasie zaślubin Para Młoda wstaje na wybrane etapy ceremonii jak np. składanie przysiąg małżeńskich, podpisywanie aktu pamiątkowego, wymiana obrączek oraz dodatkowy rytuał ślubny. W takim momentach może konieczna być pomoc w ułożeniu sukni ślubnej, welonu i przejęciu na chwilę bukietu ślubnego.

- zainicjowanie sypania Państwa Młodych konfetti

Sypiące się „z nieba” konfetti tuż po ogłoszeniu Pary Młodej „mężem i żoną” to zadanie idealne dla Drużbów i Druhen, którzy zajmują najbliższe miejsca przy Parze Młodej. Sypanie konfetti może również odbyć się na zakończenie ceremonii w czasie uroczystego wyjścia Państwa Młodych.

- uroczyste wyjście na zakończenie ceremonii

Podobnie jak przy uroczystym wejściu Pary Młodej, Druhny i Drużbowie będą stanowili piękne tło na uroczyste wyjście Państwa Młodych. Tym razem to jednak Państwo Młodzi powinni wyjść pierwsi a cały orszak podążając za nimi.

- pomoc w ustawieniu gości do zdjęcia grupowego

Zdjęcie grupowe to czasem duże wyzwanie dla fotografa (szczególnie gdy liczba gości przekracza 100 osób). Pomoc Druhen i Drużbów może okazać się niezbędna do tego aby zaprosić wszystkich gości i pomóc im ustawić się do zdjęcia.

- tworzą stylowe tło lub zabawne scenerie do zdjęć z Parą Młodą.

Zdjęcia Pary Młodej w towarzystwie Druhen i Drużbów cieszą ogromną popularnością. Szczególnie gdy orszak zadbał o stosowny strój i prezentuje się nienagannie a do tego Para Młoda jest otwarta na czasem zwariowane sugestie fotografa.

ślub humanistyczny w ogrodzie
Fot. Adam Kiwior. Uroczyste wejście na ślubie humanistycznym.

Osoby z bliskiego grona Pary Młodej są nierzadko angażowane w całą organizację ślubu, doradzają przy wyborze miejsca ceremonii, dekoracji czy atrakcji dodatkowych. Ich zdanie często odgrywa kluczową rolę, bo są w stanie spojrzeć na tę sytuację z boku.

Druhny i drużbowie są także wielkim oparciem w trudnych momentach - dzień ślubu, to nierzadko plątanina stresu i pośpiechu, więc bardzo pomocnym może okazać się towarzyszenie w tych chwilach pełnych emocji.

Zatem, czy warto mieć drużbów na swoim ślubie symbolicznym?

Oprócz aspektów wizualnych, czyli orszaku i pięknych zdjęć z ekipą zgranych osób, Drużbowie pełnią niezwykle ważną rolę. Często wystarczy samo to, że po prostu są obecni – Młodzi wiedzą, że mogą liczyć na dobre słowo, na wsparcie emocjonalne, a także na konkretną pomoc, jak np. przeniesienie prezentów i kwiatów czy rozweselanie Gości. Ich obecność daje przestrzeń do tego, by być bardziej spokojnym i wyluzowanym.

Jest to indywidualna decyzja Pary, więc ostateczny wybór oczywiście należy do Was, jeśli jednak zdecydujecie się na Drużbów, to zadbajcie o to, by były to naprawdę zaufane i bliskie osoby, które rozumieją Was bez słów. Warto pamiętać, że rola Drużby, to bardzo odpowiedzialna funkcja.

SPRAWDŹ TERMIN I OFERTĘ